Aktualności Aplikacje GrySKLEP Forum Kontakt

Android iPhone Bada Java Symbian Windows Phone

Android, recenzje, gry
2011-10-28
Scamps - stare dobre kulki w nowym wcieleniu


"Kulki" to pierwsza (i chyba zresztą jedyna) gra, w którą pogrywałem na moim pierwszym urządzeniu z dotykowym ekranem, czyli PDA z Windows Mobile. Dziś świat mobilnych gier się nieco zmienił, ale to nie oznacza, że nie warto wracać do starych pomysłów!

Scamps opiera się o te same, proste zasady - musimy oczyścić planszę z kolorowych kulek. Jednak kulki to tak na prawdę zabawne, futrzane stworki. Ponadto stworki nie są ułożone w równych kolumnach, tylko opierają się prawom fizyki. Stworka mo żemy usunąć z planszy pod warunkiem, że obok niego znajduje się co najmniej jeden stworek w tym samym kolorze. Im więcej stworków zbijemy za jednym razem, tym większy otrzymamy bonus. I tutaj napotkamy kilka odstępstw od standardowego pomysłu. Otóż każde zbicie powoduje spadnięcie na planszę kolejnych stworków. Standardowo spadają cztery kolejne stworki (a z czasem więcej), więc powinniśmy starać się zbić jak najwięcej stworków za jednym razem, aby nie zapełnić planszy gry i przegrać. Gdy usuniemy z planszy gry jeden kolor stworków, możemy uzyskać specjalny Bonus (Color-Clear Combo bonus), powodujący naliczenie dodatkowych punktów oraz usunięcie z planszy gry wszystkich stworków. To jednak nie jest koniec gry, gdyż wtedy zabawę zaczynamy... od początku, oczywiście zachowując zgromadzone punkty.
Co dwa wykonane Color-Clear Combo bonus możemy zagrać w dodatkową bonusową grę - "Who is next?". Bonusowa gra, jak wskazuje jej nazwa, polega na wskazaniu następnego stworka do usunięcia. Tego następnego stworka wskazują łapkami inne Scampy. A więc musimy uważnie obserwować stworki i dotknąć wskazanego przez nich Scampa. Mamy na to ograniczony czas - uciekający punktowy bonus. Im wcześniej dotkniemy właściwego Scampa, tym więcej zgromadzimy punktów.

Gra oferuje aż pięć różnych trybów gry:

 • Color Clear - standardowy tryb, w którym należy dążyć do usunięcia jednego z kolorów Scampów.
 • 90 seconds - tutaj dodatkowo mamy ograniczony czas gry do 90 sekund. Czas ten możemy jednak wydłużać, zdobywając Color-Clear Combo bonus
 • More colors - Tutaj zobaczymy Scampsa w dodatkowym kolorze i co ciekawe nie możemy w tym trybie wykonać Color-Clear Combo bonus
 • Extreme - tryb podobny do Color Clear, z tą różnicą, że aby zbić stworka, muszą się obok niego znajdować co najmniej dwa stworki w tym samym kolorze
 • Time attack - to "niekontrolowany atak Scampsów", czyli Scampsy spadające co sekundę  Pięć trybów gry to jednak nie koniec atrakcji. Przed rozpoczęciem rozgrywki możemy dołączyć do gry dodatkowe Scampsy, o specjalnych właściwościach:

 • Dark Scamp - dotknięcie tego Scampa spowoduje podbicie do góry sąsiednich Scampów i przestawienie ich w inne miejsce, co niekiedy może być bardzo przydatne.
 • Chimney Sweep (kominiarz) - zabiera ze sobą sąsiednie Scampy, w dowolnych kolorach
 • Colorful - łączy się ze Scampami w dowolnym kolorze
 • Frozen - nie można nic z nim zrobić, ale znika, gdy dotknie głową ziemi ;)

  Podczas jednej gry możemy dołączyć maksymalnie dwa różne dodatkowe Scampy, które uatrakcyjnią i nieco ułatwią nam rozgrywkę.

  Scamps to niby stare dobre kulki, a jednak zupełnie coś nowego. Do tego dochodzi bardzo ładna grafika (stworki są płynnie animowane, reagując na upadek, czy usnięcie z planszy). Również muzyka i efekty dźwiękowe wybijają się ponad przeciętność - spadające stworki grymaszą spadając na planszę, ostrzegają nas o kończącym się czasie gry, zapełnieniu planszy i o tym, że... nic nie robimy ;) Grę mogę polecić z czystym sumieniem.

  Scampsy zostały stworzone przez polskie studio Netox Mobile. Gra jest dostępna na iPhone oraz iPada (jako osobna wersja - Scamps HD) oraz na Androida. Gra w wersji na Androida jest dostępna za darmo.
 • Ocena użytkowników Android Market:

  Ocena Mobils.pl:


  Tagi:
  Android, iPhone, gry, recenzje, gry zręcznościowe, iPad,

  Podobne informacje:
  APN Widget - sposób na niższe rachunki
  Blast Monkeys - bananowy świat
  Bluetooth File Transfer - Twój Android będzie doskonalszy
  Cover Orange - Angry Birds w odstawkę?
  Smack That Gugl - prosto i przyjemnie

  Komentarze:


  2012-02-25 17:23

  sw
  fajna gra
  2012-04-10 10:42

  zcz
  dobra gra na zabicie nudy


  Dodaj komentarz:

  Treść komentarza*:


  Twój podpis*:

  Twój e-mail:

  przepisz wyraz z obrazka obok*

  *) - pola wymagane  PARTNERZY:
  Baza telefonów, recenzje, opinie Przydatne programy i aplikacje Java na telefon
  (c) 2005-2011 Mobils.pl
  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacje o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.