Aktualności Aplikacje GrySKLEP Forum Kontakt

Android iPhone Bada Java Symbian Windows Phone

Java, recenzje, aplikacje
2010-02-04
Wykorzystanie odbiornika GPS w telefonie


Na rynku jest coraz więcej telefonów z wbudowanym odbiornikiem GPS. Większość z tych urządzeń to standardowe telefony, obsługujące wyłącznie aplikacje Java. Takie połączenie daje nam różnorodną możliwość wykorzystania GPS w telefonie i to niekoniecznie z wbudowanym GPS-em, gdyż w połączeniu z Javą możemy także skorzystać z zewnętrznego GPS-a w postaci modułu Bluetooth.

Postanowiłem przyjrzeć się aplikacjom dostępnym w naszym sklepie z aplikacjami Java na telefon.Najprostszym i zarazem najtańszym programem jest aplikacja mGPS (w wersji 1.1). Z opisu aplikacji możemy dowiedzieć się następujących informacji:

Aplikacja mGPS umożliwia, za pomocą wbudowanego w telefon lub dodatkowego odbiornika Bluetooth GPS, odczyt i prezentację w formie komputera pokładowego następujących informacji:
- współrzędne geograficzne
- kierunek ruchu (kompas)
- prędkość (aktualna, średnia i maksymalna)
- przebyty dystans (całkowity, od momentu postoju)
- czas (ruchu, postoju, czas łączny)
Program wita nas przyjemną grafiką, na głównym ekranie oprócz wskaźnika o stanie odbiornika GPS, czasu i daty, widzimy duży licznik aktualnej prędkości, poziomy kompas wskazujący kierunek w którym się poruszamy, a także przełączane liczniki prędkości średniej, maksymalnej, przebytej drogi, wysokości, czasu oraz aktualne współrzędne.
Z głównego ekranu możemy przejść do menu Info, gdzie znajdujemy "komputer pokładowy", podający dodatkowe informacje, takie jak przebyty dystans, czas postoju, czas ruchu, prędkości. Komputer możemy w dowolnym momencie wystartować/zresetować, aby pokazywał nam dane od wybranego momentu.

Miłą ciekawostką, jest także mapa widocznych satelit systemu GPS (mapa dostępna jest pod przyciskiem 0).

W menu mamy jeszcze opcje połączenia z odbiornikiem GPS (wewnętrznym lub wbudowanym) oraz opcje podtrzymywania oświetlenia ekranu.

W praktyce program działa tak jak powinien, choć na wbudowanym w mój telefon (Sony Ericsson W760i) odbiorniku GPS złapanie sygnału trwało od około minuty, do nawet dwudziestu minut (!). W czasie postoju licznik prędkości czasami skacze, pokazując prędkość w zakresie kilku km, co jest wynikiem niedokładności pomiaru w momencie postoju (o czym zresztą mamy informację w pomocy). W praktyce powinniśmy się więc poruszać z prędkością kilku km/h, aby mieć wiarygodne odczyty.

mGPS posiada podstawową funkcjonalność, którą możemy wyciągnąć z odbiornika GPS. Nie jest to w żadnym stopniu program do nawigacji, ale prosta aplikacja, która moim zdaniem może być przydatna szczególnie na rower. Dla mnie była też przydatna w samochodzie, choćby w takim celu, aby uświadomić mi, że prędkość wskazywana przez licznik jest o kilka procent większa niż rzeczywista, wskazywana przez odbiornik GPS :)

Druga z aplikacji to program mGPS PRO (wersja, którą testowałem to 1.14), który jest bardziej zaawansowaną wersją programu mGPS. Główna różnica to dodatkowy "panel nawigacji". Panel nawigacji jest to duży okrągły kompas, wyświetlający dodatkowo strzałkę kierunku, w którym znajduje się nasz cel oraz odległość pozostała do celu. Celem są współrzędne, które możemy wybrać z menu Moje POI. Współrzędne możemy dodać w trzech różnych formatach, jeżeli mamy aktualne współrzędne, to są one pokazane jako defaultowe, a więc możemy zapamiętywać miejsca, w których się aktualnie znajdujemy. W programie można zapamiętać (pod dowolną nazwą) wiele współrzędnych, które następnie można przeglądać, edytować i oczywiście do nich "nawigować".Najważniejsze pytanie - jak sprawdza się Panel nawigacji? Otóż, jeżeli nie spodziewamy się tutaj drogowej mapy i mamy świadomość, ze panel pokazuje jedynie strzałkę wskazującą w którym kierunku jest nasz cel oraz pozostałą odległość do celu, to działa to całkiem dobrze. Jeżeli mamy możliwość jechania po linii prostej, to nie można mieć tutaj żadnych zastrzeżeń (choć przy poruszaniu się pieszo czasami strzałka potrafi na chwilę zgubić orientację...). Oczywiście w przypadku, gdy jedziemy przez miasto, nie jest już tak wesoło, ale... mimo tego wiemy, czy oddalamy się, czy przybliżamy się do celu.
mGPS PRO również nie jest programem, który zastąpi nam prawdziwą aplikację do nawigacji, ale jeżeli znamy współrzędne miejsca, do którego zmierzamy, to z pewnością można powiedzieć, ze program ułatwi nam trafienie do celu. Możemy również zapamiętywać różne współrzędne (miejsca), aby do nich później wrócić, można także wprowadzić współrzędne odczytane z papierowej mapy, zgodnej z GPS.

Aplikację sprawdziłem również z dodatkowym, zewnętrznym odbiornikiem Bluetooth GPS (model Navibe 735) i muszę powiedzieć, ze w przypadku odbiornika zewnętrznego czas łapania sygnału był wręcz błyskawiczny (kilka sekund -kilka minut wewnątrz pomieszczenia), nie zdarzyło mi się też sytuacja, w której utraciłem nagle sygnał (a zdarzyło się to kilka razy w przypadku GPSu wbudowanego), co pokazuje przewagę takiego odbiornika, nad miniaturowym GPSem, wbudowanym w telefon. Wbudowany odbiornik wprawdzie ma jeszcze funkcję A-GPS, ale w praktyce nie udało mi się tego wykorzystać - prawdopodobnie ta funkcja nie jest wspierana przez operatora.

Oprócz programów mGPS i mGPS PRO, dostępny jest także program mGPS Tracker, którego jednak nie testowałem, ale mam nadzieję, że będę miał okazję przetestować ten program na wiosnę, gdy będę mógł sprawdzić wszystkie aplikacje na rowerze, czyli chyba w najbardziej odpowiednim środowisku dla tego typu programów.

Dziękuję producentowi aplikacji - firmie NETOX, za udostępnienie programów do testów. Wkrótce do opisu dodam także screeny.Tagi:
Java, Symbian, aplikacje, recenzje, aplikacje - narzędzia,

Podobne informacje:
Kasowanie SMS-ów jednym kliknięciem
KuGou - odtwarzacz dla Symbiana
iPhone jako mikrofon
Symbian jak Windows Vista
Latarka w Symbianie

Komentarze:


Brak komentarzy...


Dodaj komentarz:

Treść komentarza*:


Twój podpis*:

Twój e-mail:

przepisz wyraz z obrazka obok*

*) - pola wymaganePARTNERZY:
Baza telefonów, recenzje, opinie Przydatne programy i aplikacje Java na telefon
(c) 2005-2011 Mobils.pl
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Informacje o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.